Hİkayesİ

Süper Okurlar'ın

Süper Okurlar
Okuma Programı Nedir?

Süper Okurlar, okumayı seven 7-12 yaş arası çocuklar için Başka Kütüphane tarafından özel olarak hazırlanmış bir okuma programıdır. Programa katılan her okurun 3 ay boyunca, kendi yaş grubu için özel olarak seçilmiş 25 kitabı okuması beklenir.

 

Okuduğu kitaplarla ilgili değerlendirme sorularını cevaplayan ve gizli görevlerini başarıyla tamamlayan okurlar Süper Okurlar takımına katılmaya hak kazanır.

Süper Okurlara  Kimler Başvuru Yapabilir?

Programa 7-12 yaş arası çocuklar başvuru yapabilir. Başvuru sırasında ailelerinden ve arkadaşlarından destek alabilirler. Süper Okurlar projesinin uygulama bölgesi ADANA’dır. Proje 3 ay sürecektir. Bu nedenle proje süresince Adana'da olan ya da yaşayan okurlar programa katılabilecektir.

Okuma Listelerine    Kim Karar Veriyor?

Kitaplar, Nöbetçi Kütüphane ve Başka Kütüphane ekibi tarafından  seçiyor. Eğitmen, yazar, yönetmen, kolaylaştırıcı, editör, sosyolog, gençlik çalışmaları uzmanı, aktivist, müzisyen, diş hekimi, masal anlatıcısı, fotoğraf sanatçısı gibi farklı disiplinlerden oluşan, ortak noktası çocuklara okumayı ve kütüphaneleri sevdirmek olan bir takımız. Ulusal ve uluslararası kitap listelerini takip ediyor, kitaplarla ilgili çıkan eleştirel yazıları değerlendiriyor ve yayıncılık mesleği profesyonellerin görüşlerini de alarak kitap seçkilerini oluşturuyoruz. 

Süper Okurlar Projesi Neden Yapılıyor?

Çocuklara okumayı ve kitapları sevdirmek, okuma alışkanlığı kazandırmak için gerçekleştiriliyor. Çocukluk yıllarında okunması gerektiğini düşündüğümüz kitaplarla büyülü ve eğlenceli bir karşılaşma fırsatı yaratmak istiyoruz. Okur olarak kendilerini özel hissedecekleri bir okuma deneyimiyle kitaplarla kurdukları bağın derinleşmesini umuyoruz.

Süper Okurlar    Programını Kim Düzenliyor?

Süper Okurlar projesi Nöbetçi Kütüphane tarafından oluşturulan bir okuma programıdır. Nöbetçi Kütüphane, 7-12 yaş arası çocuklara okumayı ve kütüphaneleri sevdirmek için okuma programları oluşturup etkinlikler düzenleyen bir topluluk için ev sahipliği yapmaktadır.
 

Süper Okurlar projesi “Kamu Sektörü ve STK’lar arasında İşbirliğinin Güçlendirilmesi için Ortaklıklar ve Ağlar Hibe Programı” kapsamında destek alan OKUYAY Platformunun hibe programı kapsamında gerçekleşen pilot projelerden biri olarak finanse edildi. Süper Okurlar projesi aynı zamanda Hasat Derneği ve Hollanda Konsolosluğunun birlikte yürüttüğü sosyal değişim için bir liderlik program olan Act Academy, Türkiye Yayıncılar Birliği tarafından kurulan ve okuma kültürünü yaygınlaştırmak için çalışan Okuyay Platformu ve Nöbetçi Kütüphane'nin desteğiyle hazırlandı. 2020 yılında hayata geçen İlk program hibe kapsamında gerçekleştiği için ücretsiz olarak yapılmıştı.  Süper Okurlar projesi abonelik modeliyle sürdürülebilir bir proje olarak devam ediyor. 

Süper Okurlar    Projesi   Nasıl İşliyor? 

İnternet üzerinden yapılan başvurular değerlendiriliyor. Her yaş grubu için 12 okur seçiliyor. Her okura haftalık olarak üç kitap ödünç veriliyor ve kitaplar okunduktan sonra internet sayfası üzerinden kitap değerlendirme formları dolduruluyor. Süper Okur adaylarına özel görevler veriliyor ve okurların bu görevleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Okurların programı tamamlaması için kitap değerlendirme formlarını ve kendisine verilen özel görevleri tamamlaması gerekiyor. Programı başarıyla bitiren okurlara sürpriz hediyeler veriliyor

süper kitaplar, özel görevler ve sürpriz hediyeler...

Okumayı Seven Çocuklar İçin Süper Bir Okuma Programı

Süper Okurlar, okumayı seven 7-12 yaş arası çocuklar için Nöbetçi Kütüphane tarafından özel olarak hazırlanmış bir okuma programıdır. Programa katılan her okurun 3 ay boyunca, kendi yaş grubu için özel olarak seçilmiş 25 kitabı okuması beklenir. 

Proje 

Ortakları

OkuYay_Logolar_2Renkli.png

Mike Meade

Producer and Founder

okuyay-logo-baska-kutuphane.png
OkuYay__footer.png
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • White Twitter Icon
  • White YouTube Icon